Škodu rozdělujeme na majetkovou a nemajetkovou újmu. V dnešním článku se budeme věnovat majetkové škodě, která sestává z majetkového úbytku poškozeného, tj. skutečné škody, nebo v případě ušlého zisku způsobeném škodnou událostí.
Opatřete si co nejvíce důkazů
V okamžiku, kdy se budete domáhat náhrady škody, je nutné soudu dokázat, že:
1) se škůdce dopustil protiprávního jednání
2) vznikla vám škoda
3) existuje příčinná souvislost mezi protiprávním jednáním škůdce a vznikem škody a v řadě případ
4) zda škůdce škodu zavinil svým nedbalostním či úmyslným jednáním.
První tři předpoklady vzniku odpovědnosti za škodu je nutné dokázat v každém případě. Je proto dobré shromažďovat co nejvíce důkazů o tom, že se škůdce choval protiprávně, jaká škoda (v jaké výši) vznikla a o příčinné souvislosti. Škodu je ve většině případů nutné zdokumentovat předtím než bude odstraněna. Ke zdokumentování může sloužit cokoliv – fotodokumentace, svědci, znalecké posudky, e-mailová komunikace, nahrané telefonní hovory i jiné důkazní prostředky.
Zda se dokazuje i zavinění je závislé na typu odpovědnosti za škody a jakou povahu má právní porušení škůdce. V občanském právu se v obecné rovině rozlišuje odpovědnost vzniklá porušením dobrých mravů, zákona a smlouvy. V každém z těchto případů je pak jiná potřeba prokazování zavinění, např. při porušení dobrých mravů včetně dodatečných podmínek je potřeba, aby škůdce jednal úmyslně, zatímco u porušení smlouvy se zavinění nezkoumá. U porušení zákonné povinnosti je potřeba nedbalost, která se ale vyvratitelnou domněnkou předpokládá.
Jak postupovat při vymáhání škody?
Typickým prvním krokem, stejně jako u ostatních nároků pro plnění, je zaslání předžalobní výzvy škůdci. V ní poškozený vyčíslí svůj nárok, který přiměřeně odůvodní a vyzve škůdce k plnění, typicky zaplacení určité částky. V řadě případů připadá v úvahu i požadavek na jiné než peněžité plnění. Pro podání žaloby sice není nutné předžalobní výzvu odeslat, ale její zaslání je podmínkou pro uplatnění nároku na náhradu nákladů řízení v případě úspěchu ve sporu.
Následně lze buď podat žalobu u příslušného soudu, nebo – v případě, že má plnění peněžitou povahu – využít platebního rozkazu (u částek do jednoho milionu korun elektronického platebního rozkazu). Rozkazní řízení je zvláštní formou řízení před soudem. Soud v něm může buď vydat platební rozkaz, který, v případě úspěšného doručení (nelze provést fikcí) a nepodání odporu, nabývá účinků srovnatelných s účinky rozsudku z běžného nalézacího řízení. V případě, že není platební rozkaz doručen, nebo je proti němu podán odpor, samo začne probíhat běžné nalézací sporné řízení včetně jednání a dokazování před soudem.
Pokud ani po přiznání náhrady škody škůdce neplatí, tak se v okamžiku, kdy máte v ruce pravomocné a vykonatelné soudní rozhodnutí, se můžete obrátit na libovolného soudního exekutora s návrhem na zahájení exekuce. Paralelně sice existuje i soudní výkon rozhodnutí, ale vzhledem ke své vysoké neefektivitě, je využíván pouze minimálně. V případě, že je splněna řada dalších náležitostí, pověří exekuční soud daného exekutora výkonem exekuce. Případné vymožení částky je pak odvislé zejména od toho, zda má povinný majetek, nebo ne.
Povaha škody rozhoduje o tom, zda se zavinění (úmysl, nedbalost) škůdce. V případě objektivní odpovědnosti se zavinění nezkoumá (časté u podnikatelských aktivit s velkým potenciálem způsobení škody), v případě subjektivní ano. Proto je velmi důležité dostatečné právní zhodnocení situace.
Náš tip
Vznik škody důkladně zdokumentujte a to předtím, než bude odstraněna (opravena apod.), ve vhodných případech u větší škody i znaleckým posudkem. Výše škody se v řadě případů nerovná vynaloženým nákladům vynaloženým na její odstranění. Pokud škodu rovnou odstraníte bez jejího dostatečného zdokumentování, neunesete často v soudním sporu své důkazní břemeno.
POTŘEBUJETE POMOCI S ŘEŠENÍM NÁHRADY MAJETKOVÉ ŠKODY? NEVÁHEJTE SE NA NÁS OBRÁTIT!