Mít dobré sousedy bývá k nezaplacení. Jak však řešit situaci, kdy vás sousedovo chování obtěžuje? Spory se sousedy jsou bohužel poměrně časté a někdy bývají i dosti vyhrocené. Myslíte si, že jste v právu a chcete sousedovo obtěžující chování zastavit? A má vůbec taková situace právní řešení? Následující článek odpoví na všechny vaše otázky.
Co soused smí?
Předně je nutno uvést, že ne veškerá jednání vašeho souseda, která vám takříkajíc lezou na nervy či jinak vadí, jsou automaticky protiprávní. Ta jednání vašeho souseda, která vám vadí, nicméně zároveň nejsou protiprávní, nelze vyřešit prostředky práva. Pakliže vám tedy například vadí, že si soused v obvyklou denní dobu a po přiměřený čas, a nikoliv nezvykle hlučně například zahraje na hudební nástroj, zpravidla budete v situaci, která není právně řešitelná. Pak vám nezbývá, než se buď pokusit spory se sousedy vyřešit dohodou, anebo se s takovým stavem smířit, eventuálně odstěhovat.
Co soused nesmí?
Menší spory se sousedy jsou bohužel docela běžné. Pokud nicméně chování souseda překročí určité mantinely, zákon vám již poskytuje prostředky právní ochrany. Co tedy soused nesmí?
Zákon uvádí, že soused se má zdržet zásadně všeho, co má za následek vnikání tzv. imisí od něj do vašeho příbytku (či na váš pozemek). Těmito imisemi se přitom rozumí zejména odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky. Vnikání těchto imisí však není zakázáno zcela bez dalšího.
Zakázáno je předně přímé přivádění imisí. Co to je? Soused vám například nesmí přímo házet odpad na váš pozemek. Nesmí si též zřídit okap takovým způsobem, že z něj bude téct voda přímo k vám. Takové jednání totiž může váš majetek poškodit. Anebo si soused nesmí na svůj pozemek umístit např. zdroj světla tak, že bude svítit přímo do vašeho okna.
V případě nepřímých imisí je však situace jiná. Nepřímými imisemi se rozumí účinek (hluk, světlo apod.) který není primárně sousedem směřován do vašeho příbytku (či na váš pozemek), ale přesto do něj ve výsledku proniká. Může se jednat například právě o hluk ze hry na hudební nástroj, anebo například o pronikání pachu z vaření apod. V takovém případě platí, že jsou imise zásadně přípustné, ledaže vnikají do vašeho příbytku (na váš pozemek)
- v míře nepřiměřené místním poměrům,
- a zároveň podstatně omezují obvyklé užívání vašeho pozemku (příbytku).
První z těchto dvou podmínek si pak zaslouží bližší vysvětlení, které je uvedeno níže.
Místní poměry
Pokud jde o to, co je a není přiměřené místním poměrům, lze uvést následující příklady. Pakliže budete vlastnit dům na vesnici, který se bude nacházet u pole, můžete důvodně očekávat, že v době žní se bude z pole prášit. Nebo že naopak v příslušné roční době bude pole hnojeno a bude vydávat zápach, který může vnikat i na váš pozemek. Takové imise však lze zásadně považovat za přiměřené místním poměrům. Je totiž normální a běžné, že se z pole práší, případně že je z pole cítit hnůj.
Pokud se naopak váš soused v městském bytovém domě rozhodne si na balkóně uskladnit hnůj, kdy pach z něj vám bude při jakémkoliv větrání vnikat do vašeho bytu, lze ve většině případů konstatovat, že taková imise nebude přiměřená místním poměrům (není obvyklé si na balkoně v městském domě skladovat hnůj).
V obou případech se přitom jedná v zásadě o tu samou imisi (pach hnoje), nicméně v jednom z těchto případů bude přiměřená místním poměrům, v druhém nikoliv.
Spory se sousedy a řešení právní cestou
V rámci právního řešení sporů se sousedy je pak možné usilovat o to, aby se soused zdržel vašeho rušení nepřípustnými imisemi. Abyste však v případném soudním sporu byly úspěšní, musí se nejenom jednat o imise, které jsou již nepřípustné, ale zároveň musíte být schopni také prokázat, že k takovým imisím dochází. To může být v některých situacích obtížné a nebo se prokázání imisí váže na znalecký posudek, jehož opatření samozřejmě není zadarmo.
JSTE V SITUACI, KDY ŘEŠÍTE SOUSEDSKÝ SPOR A NEVÍTE, JAK POSTUPOVAT? NEVÁHEJTE SE NA NÁS OBRÁTIT. RÁDI VÁM PORADÍME S POSTUPEM, KTERÝ BUDE VE VAŠEM PŘÍPADĚ NEJVÝHODNĚJŠÍ.