Věděli jste, že dluhy z podnikání jednoho z manželů mohou spadat do společného jmění? Pokud chcete ochránit rodinný majetek před podnikatelskými riziky, je dobré zvážit uzavření „předmanželské smlouvy“. Více podrobností, jak postupovat ohledně úpravy společného jmění, se dočtete více.
CO patří do SJM
Pokud si někoho vezmete a neučiníte žádné právní kroky ohledně úpravy společného (budoucího) majetku, tak se součástí společného jmění manželů (SJM) stane to, co nabyde jeden z manželů nebo co nabydou oba manželé společně za trvání manželství. Do toho spadá i zisk z podnikání jen jednoho z manželů. Samozřejmě existují výjimky (dar, dědictví, věci k osobní potřebě, aj.)
Věděli jste ale, že se součásti SJM stávají i dluhy druhého manžela? A tyto dluhy poté musí splácet oba z manželů? Ochranou před nepříjemným faktem může být režim oddělených jmění manželů založený smlouvou o manželském majetkovém režimu (jednoduše – uzavřením „předmanželské smlouvy“).
Předmanželská smlouva
Věděli jste ale také, že onu „předmanželskou smlouvu“ lze uzavřít i během trvání manželství?
1) Ale popořádku. Ještě než uzavřete manželství a režim SJM vám přijde riskantní nebo například i nelogický, není nic jednoduššího, než uzavřít onu skutečně „předmanželskou smlouvu“. Ta však musí mít formu veřejné listiny. Jinými slovy, musíte zajít za notářem, kterého poprosíte o vyhotovení smlouvy. Rovněž ho musíte požádat, aby tuto smlouvu také zanesl do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeném podle notářského řádu. Teprve poté v případě uzavření manželství tato smlouva může plnit svůj účel.
2) Zjistíte-li až v průběhu manželství důvod pro zrušení nebo zúžení SJM, je možné tuto smlouvu uzavřít i po uzavření manželství. Smlouvu lze uzavřít tak, aby se vztahovala na celý budoucí majetek. Lze ale pouze pro případ jedné transakce, například kdy jeden z manželů má nabýt jednu nemovitost mimo režim SJM. I tato smlouva musí samozřejmě splňovat podmínky veřejné listiny a bez návštěvy notáře se tedy neobjedete včetně její následné zanesení do Seznamu listin
o manželském majetkovém režimu. Uzavřít „předmanželskou smlouvu“ se samozřejmě doporučuje v případě, kdy jeden z budoucích manželů podniká a riziko, že by podnikatelské dluhy postihly společnou domácnost, je vysoké. V takovém případě by se pak, děj se co děj, exekutor a věřitelé mohli uspokojit jen z takového majetku, který skutečně náleží pouze podnikajícímu manželovi. I tak je vhodné od cenných věcí (drahá elektronika, automobily, aj.) uschovávat smlouvy a účtenky, nebo jiné důkazy, ze kterých lze prokázat, kdo nabyl vlastnické právo k věci. Exekutor to na první pohled nemusí zjistit a zaleží na skutečném vlastníku, aby pak prokázal své vlastnické právo.
společné jmění manželů a podnikání
Ale pozor. U „předmanželské smlouvy“, která se však uzavírá již během trvání manželství není možné sjednat zpětný účinek a ujedná-li se, nepřihlíží se k tomu. Tedy pokud za rok 2024 nabydete do SJM dům, automobily a vyhrajete ve sportce a 1.ledna 2025 si rozdělíte SJM, věřitelé jednoho nebo druhého manžela se stejně mohou uspokojit z majetku, který spadl do SJM v roce 2024. I přesto je lepší v případě, kdy během trvání manželství jeden z manželů podniká nebo začne podnikat, uzavřít smlouvu alespoň v rozsahu, že věřitele a dlužníci podnikajícího manžela budou (jednoduše) dlužníci a věřitele pouze manžela, který podniká nebo hodlá podnikat. Například zpravidla na rozjezd podnikání je potřeba si vzít podnikatelský úvěr, který by při absenci smlouvy automaticky spadl do SJM.
Souhlas druhého manžela
I bez smlouvy jsou však některá práva nepodnikajícího manžela chráněna. Má-li být součást SJM použita k podnikání pouze jednoho z manželů a přesahuje-li majetková hodnota toho, co má být použito, míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, vyžaduje se při prvním takovém použití souhlas druhého manžela. Druhý manžel se může dovolat neplatnosti takového jednání podnikajícího manžela.
Pokud jeden z manželů chce podnikat nebo již podniká a druhý manžel se obává o budoucí ekonomickou stabilitu domácnosti kvůli podnikatelským rizikům, je vhodné tuto variantu s manželem probrat. Případně své poměry do budoucna upravit „předmanželskou smlouvou“. Ať již se nacházíte ve fázi před uzavřením sňatku, těsně po jeho uzavření nebo jste již otlučení manželé společným soužitím.
Pokud s tím daný manžel nebude souhlasit, je dokonce možné žádat soud o zúžení nebo zrušení SJM právě z důvodu podnikatelských rizik jednoho z manželů.
POTŘEBUJETE PORADIT OHLEDNĚ PŘEDMANŽELSKÉ SMLOUVY? NEVÁHEJTE SE NA NÁS OBRÁTIT.